مقایسه پرتال های آماده و طراحی وب سایت های تخصصی

 

مقایسه پرتال های آماده و طراحی وب سایت های تخصصی !

طراحی پرتال ، امروزه در دنیای طراحی وب سایت به معضلی بزرگ برای متخصصین این رشته مبدل شده است. وقتی که هر شخصی حتی بدون داشتن کمترین تخصص در زمینه طراحی سایت اقدام به طراحی وب سایت می کند، حتی به صورت عمده طراحی و تولید می کند. در واقع این حرکت ضربه ی بزرگی به افرادی می زند که در طی سالها کسب تجربه و داشتن بهترین مدارک و تخصص در این حوزه اقدام به طراحی سایت می کنند. و اکثر افراد تفاوتی میان “طراحی وب سایت به صورت تخصصی که برگفته از آنالیز دقیق و جامع از فعالیت شماست، که در کنار زیبایی تمام امکاناتش متناسب با نیازهای شما خواهد بود.” و “طراحی پرتال های آماده که در عرض چند ساعت طراحی می شود.” قائل نمی شوند!!!
طراحی سایت، در دنیای امروز به عنوان یک علم و تخصص شناخته می شود، که خود متشکل از چندین رشته و تخصص است. و کسی که بخواهد در این حوزه به عنوان متخصص فعالیت کند، باید پس از گذراندن دوره های تخصصی در زمینه طراحی سایت (که این دوره ها معمولا محدود نیستند.) به کسب تجربه به صورت حرفه ای در این زمینه روی آورد.
طراحی وب سایت، به صورت حرفه ای توسط تیمی متخصص در یک سیکل زمانی مشخص و در چند مرحله صورت می گیرد. تیمی که خود را به عنوان یک تیم طراح وب معرفی می کند، باید در زمینه های: آنالیز و تحلیل پروژه، تهیه متون وب سایت که این قسمت نیز به متخصصی در زمینه سئو(بهینه سازی وب سایت) نیازمند است، گرافیست وب سایت که با گرافیست های پوستر و کاتالوگ متفاوت می باشد، متخصص HTML که باید در کنار تسلط به CSSها به علم سئو نیز مسلط باشد، تیم برنامه نویسی تحت وب و در نهایت تیم متخصصص در زمینه سئو که باید در تمامی مراحل نظارت دقیق بر کار تیم های دیگر داشته باشد.حالا آیا می توان طراحی سایت تخصصی این تیم را طراحی سایت در چند ساعت مقایسه کرد؟
برای اطمینان بیشتر می توانید چند وب سایت معتبر داخلی و چند وب سایت معتبر داخلی را مقایسه کنید، تا کاملا موضوع را درک کنید.
طراحی پرتال به چه صورتی است؟
پرتال ها همانطور که اطلاع دارید مقداری از امکانات آماده در اختیار کاربران هستند، که با انتخاب چند تم و رنگ محدود و انتخاب امکانات از پیش تعیین شده و چند تغییر جزئی وب سایت شما طراحی می شود.ابزارهای آماده کابران را محدود می کند و کاربران مجاز به انتخابهایی هستند که توسط پرتال به آنها داده شده است. و شما در با چند تغییر جزئی مانند تغییر لوگو، عکس و رنگ وب سایت خود را تولید کنید.

معایب پرتال ها

  1. محدودیت کاربر که مهمترین عیب پرتال های آماده است.
  2. رعایت نکردن قوائد طراحی گرافیکی سایت، یکی از مهم ترین و اصلی ترین قوائد طراحی سایت، طراحی گرافیکی سایت بر اساس قوانین CIW است. که در پرتال امکان پذیر نیست. قوائدی مانند کنترل حجم صفحات که تا حد امکان کم باشند، رنگ بندی و ترکیب بندی استاندارد در طراحی سایت که شامل چیدمان عناصر در صفحه نیز می شود.
  3. عدم ارتقاء سطح دانش طراحی سایت، در توضیح این مطلب می توانیم از مثال بارز دو سیستم عامل windows و Linux استفاده کنیم. امروزه اکثر کشورهای توسعه یافته استفاده از ویندوز را ممنوع کرده اند و برای پیشرفت بیشتر به سمت لینوکس میل کرده اند. لینوکس به علت Open Source بودن پیشرفت قابل ملاحضه ای داشته است اما ویندوز از این ارتقاء بی بهره بوده است.
  4. ورود بیشمار افراد فاقد تخصص و در نتیجه تولید انبوهی از وب سایت های ضعیف و غیر استاندارد.
  5. منزوی شدن افراد متخصص در زمینه طراحی سایت، از آنجایی که مشتریان وب سایت ها معمولا قادر به تشخیص در این زمینه نیستند حاضر به استفاده از دانش این اقراد نیستند. و در نتیجه این علم نیز پیشرفتی نخواهد داشت.
  6. از بین رفتن سود سرشار این صنعت در پی رعایت نکردن اصول حرفه ای طراحی سایت. کشور ایران با نیروی انسانی ارزان و طراحی سایت به صورت اصولی و حرفه ای می تواند نیاز کشورهای خارجی را هم برطرف کند..

در پایان این بحث به این نکته اشاره می کنم که پرتالها اگر در خدمت متخصصین آن حوزه قرار گیرد مفید خواهد بود. و نیاز قشر خاصی را که وب سایت های شخصی و کلاسیک در کمترین زمان را میخواهند برطرف سازد. اما در غیر این صورت به همین وضعیتی که امروزه وجود دارد خواهد بود و صنعت بزرگ طراحی سایت در کشورمان راکد مانده و از پیشرفت هیچ خبری نخواهد بود.